تاریخ انتشار : 31 تیر 1400

نکات مهم در انتخاب پاوربانک

راهنمای خرید پاوربانک

 اگر قصد خرید پاوربانک دارید، ولی دقیقا نمی‌دانید چه فاکتورهایی را برای خرید خود در نظر بگیرید، با ما همراه شوید. 

 تنوع محصولات در بازار باعث می‌شود تا بسیاری از خریداران هنگام خرید دچار سردرگمی شوند. این سردرگمی ممکن است درنهایت باعث شود کاربر محصولی را تهیه کنند که یا کارایی موردنظرش را ندارد، یا بابت قابلیت‌های مازادی که هرگز از آن‌ها استفاده نخواهد کرد، هزینه‌ی بیشتری بپردازد

ظرفیت پاوربانک

اولین نکته مورد بررسی در این راهنمای خرید پاور بانک ظرفیت است. واحد اندازه‌گیری ظرفیت پاوربانک، میلی آمپر ساعت (mAh) است.

 همانطور که اشاره شد، واحد اندازه‌گیری ظرفیت شارژ کردن پاوربانک با میلی‌آمپر ساعت محاسبه می‌شود. قبل از خرید پاوربانک ابتدا باید ظرفیت مورد نیاز خود را محاسبه کنید تا بی‌جهت هزینه اضافی نکنید. اگر می‌خواهید فقط از پاوربانک برای شارژ کردن گوشی هوشمند خود استفاده کنید، نیاز شما با فردی که تمایل دارد هم‌زمان از پاوربانک برای شارژ کردن گوشی هوشمند، ساعت هوشمند، تبلت و حتی هنسفری بی‌سییم استفاده کند، متفاوت خواهد بود. پس در اولین قدم ظرفیت باطری مورد نیاز را از طریق مشخص کردن دشتگاه‌هایی که به پاوربانک نیاز دارند، مشخص کنید.

 با دانستن ظرفیت باتری دستگاه هوشمند خود باید پاوربانکی را انتخاب کرد که حداقل ظرفیتش دو برابر ظرفیت باتری دستگاه باشد چرا که بتوان دستگاه خود را حداقل یک بار به صورت کامل شارژ کرد.

به عنوان مثال اگر گوشی موبایل باتری با ظرفیت حدود ۲۰۰۰ میلی آمپر ساعت باشد باید پاوربانکی با ظرفیت ۶۰۰۰ میلی آمپر ساعت را برای آن خریداری کرد که بتوان با یک‌بار شارژ کردن خود پاور بانک، حداقل بیشتر از دو مرتبه گوشی موبایل خود را با آن شارژ کرد.

یکی از نکاتی که باید به آن دقت کرد، ظرفیت واقعی پاوربانک است. عددهایی که بر روی اکثر پاوربانک‌ها به عنوان ظرفیت (mAh) درج شده است میزان ظرفیت اسمی آنها است و ظرفیت واقعی آنها همیشه کمتر از ظرفیت اسمی است.

به عنوان مثال اگر پاوربانکی که بر روی آن ظرفیت ۳۰هزار میلی آمپر ساعت عنوان شده است که یک ظرفیت اسمی است و ظرفیت واقعی آن قاعدتاً کمتر از ۳۰هزار میلی آمپر ساعت است.

به گفته برخی از کارشناسان ظرفیت واقعی یک چهارم کمتر از ظرفیت اسمی است البته این موضوع در بعضی از برندها صدق نمی‌کند، چرا که برخی از آنها ادعای راندمان ۹۰ درصد را می‌کنند. به عنوان مثال پاور بانک شیائومی ۱۰هزار و پاور بانک شیائومی ۲۰هزار ظرفیت واقعی آن‌ها کمتر از این عددها است.

می‌توان با مراجعه به سایت پاوربانک اکسپرت و انتخاب مدل گوشی و مشخص کردن مقدار ظرفیت پاوربانک مد نظر به تعداد دفعات شارژ کردن گوشی خود را با آن پاوربانک پی برد.

 

خرید پاوربانک

 سرعت شارژ باتری دستگاه توسط پاوربانک

وقتی از پاوربانک استفاده می‌کنید، بی‌شک دوست دارید باتری دستگاه شما هرچه سریع‌تر شارژ شود. سرعت شارژ پاوربانک، به‌شدت جریان خروجی آن بستگی دارد. برخی مدل‌های معمولی پاوربانک تنها خروجی با شدت جریان یک آمپر را دراختیار شما قرار می‌دهند، ولی پاوربانک‌های پیشرفته‌تر، می‌توانند شدت جریان ۲ آمپر یا بیشتر را هم در خروجی خود دراختیار کاربر قرار دهند. وقتی شدت جریان بیشتری در خروجی پورت‌های پاوربانک دراختیار کاربر قرار داشته باشد، بالطبع بر سرعت شارژ شدن تأثیر می‌گذارد. 

یکی دیگر از موضوعات مهم در مورد سرعت شارژ باتری دستگاه توسط پاوربانک، فناوری به‌کار برده شده در پاوربانک است. اگر پاوربانک از فناوری شارژ سریع بهره برده باشد، بالطبع سریع‌تر باتری دستگاه شما شارژ می‌شود. برخی پاوربانک‌های بازار از فناوری شارژ سریع ۲.۰ یا ۳.۰ کوالکام بهره‌مند هستند که در صورتی که باتری دستگاه شما با این فناوری‌ها سازگاری داشته باشد، می‌توانید پاوربانکی خریداری کنید که باتری دستگاه شما را سریع‌تر شارژ کند. 

 پاوربانک با فناوری شارژ سریع ۱.۰ معمولا دارای ولتاژ خروجی  ۵ ولت و حداکثر توان ۱۰ وات است. در حالی‌که در فناوری شارژ سریع ۲.۰، خروجی می‌تواند  ۵ ولت، ۹ ولت یا ۱۲ ولت و توان باتری ۱۸ وات باشد. همچنین در فناوری شارژ سریع ۳.۰، ولتاژ خروجی می‌تواند  از ۳.۲ ولت تا ۲۰ ولت باشد و توان خروجی نیز تا ۱۸ وات افزایش پیدا می‌کند. 

  

مدت زمان شارژ شدن پاوربانک

یکی از موضوعات مهم دیگری که اغلب افراد حین خرید پاوربانک بدان بی‌توجه هستند، سرعت شارژ شدن باتری خود پاوربانک است. بسیاری از پاوربانک‌ها با کابل USB به‌راحتی شارژ می‌شوند. ولی برخی پاوربانک‌های بازار هم هستند که باید ساعت‌ها زیر شارژ بمانند تا کاملا باتری آن‌ها شارژ شود. این وضعیت قطعا خوشایند بسیاری از کاربارن نخواهد بود. یکی از دلایلی که باعث می‌شود برخی پاوربانک‌ها خیلی کند شارژ بشوند، ولتاژ ورودی ۵ ولتی آن‌ها است.

به همین دلیل هنگام خرید پاوربانک درکنار بررسی توانایی آن در شارژ سریع گوشی‌های هوشمند، به فناوری‌های به کار رفته در شارژ سریع باتری درون پاوربانک نیز دقت کنید.

 

وزن و اندازه پاور بانک

یکی دیگر از مسائل مهم برای خرید پاور بانک، اندازه و وزن آن است. این موضوع زمانی حس خواهد شد که برای استفاده از آن در جاهای مختلف احتیاج دیده شود، به عنوان مثال اگر فردی به هنگام ورزش کردن و یا مسافرت به پاوربانک نیاز دارد پس باید دو عامل وزن و اندازه را مد نظر داشته باشد.

وزن و اندازه پاوربانک ارتباط مستقیمی با ظرفیت پاوربانک دارد، یعنی هر چه مقدار ظرفیت پاوربانک بالاتر رود اندازه و وزن آن به تناسب ظرفیتش بالا می‌رود و بالعکس.

به این نکته هم باید توجه داشت که اختلاف حداقل و حداکثر وزن پاوربانک حدود ۳۵۰ گرم است، این نکته را می‌توان با کمی تحقیق در مورد پاوربانک‌های موجود در بازار متوجه شد، یعنی پاوربانکی با ظرفیت ۶۰۰۰mAh وزنی حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم دارد و پاوربانکی با ظرفیت ۲۰۰۰۰mAh، وزنی حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ گرم دارد.

 

خرید پاوربانک

آمپر یا جریان ورودی پاور بانک

در واقع پاوربانک‌ها شامل یک آمپر ورودی برای شارژ کردن خود و یک یا چند آمپر خروجی برای شارژ کردن دستگاه‌های دیگر هستند. در مورد آمپر ورودی پاوربانک باید گفت که هر چه آمپر ورودی بیشتر باشد سرعت شارژ شدن پاوربانک نیز بیشتر است.

بیشتر پاوربانک‌های موجود در بازار دارای دو درگاه خروجی هستند که یکی از آنها یک آمپر و دیگری دو آمپر است. منظور از یک آمپر و دو آمپر ، میزان شدت جریان ورود انرژی به دستگاه شارژ شونده است یا به طور عامیانه‌تر منظور این است که سرعت شارژ از درگاه دو آمپر دو برابر بیشتر از سرعت شارژ از درگاه یک آمپر است و شرط استفاده از درگاه دو آمپر پشتیبانی کردن دستگاه از این نکته است.

اگر برای گوشی موبایل از پاوربانک استفاده شود باید این را دانست که میزان آمپر ورودی گوشی چه مقدار است.

اما به طور کلی می‌توان این موضوع را به دو دسته تقسیم کرد دسته اول گوشی‌های قدیمی هستند که آمپر ورودی آنها یک آمپر است و هنگام شارژ با پاوربانک باید آن را به پورت یک آمپر متصل کرد و دسته دوم گوشی‌های جدید و تبلت‌ها هستند که آمپر ورودی آنها دو آمپر است و از قابلیت Quick Charge پشتیبانی می‌کنند و برای شارژ کردن باید به درگاه دو آمپر وصل شوند.

اگر چنانچه شخصی در تشخیص آمپر ورودی گوشی هوشمند خود دچار شک است می‌تواند نگاهی به شارژر اصلی گوشی خود بیاندازد تا از آمپر ورودی گوشی خود که با علامت اختصاری (A) نمایش داده می‌شود مطلع شود.

تعداد پورت خروجی

نکته بعدی در راهنمای خرید پاور بانک  تعداد خروجی های یک پاوربانک است. خروجی پاوربانک همان درگاه یو اس بی (USB) روی پاوربانک است که شما میتوانید بوسیله یک کابل شارژر دستگاه هوشمند خود را شارژ کنید.

بعضی از پاور بانک های موجود و البته جدید مجهز به کابل شارژ سرخود برای شارژ گوشی هوشمند هستند این نکته مخصوص عزیزانی است که همیشه کابل شارژ خود را فراموش میکنند.

نکته دیگری که جالب توجه است اینه که برخی از پاوربانک ها بهمراه کابل لایتنینگ که مخصوص گوشی های اپل است می باشند که قیمت اینگونه پاوربانک ها بیشتر از سایر پاور بانک ها است.

اگر شما می خواهید بیش از یک دستگاه را هم زمان بوسیله یک پاوربانک شارژ کنید نیاز دارید که پاوربانکی را بخرید که بیش از یک درگاه خروجی داشته باشد.

باتری استفاده شده در پاوربانک

اگر می‌خواهید خریدی دقیق داشته باشید، به جنس باتری مورد استفاده در پاوربانک نیز توجه کنید. اگر باتری مورد استفاده در پاوربانک از برندهای متفرقه و البته نامرغوب باشد، عملا مدت زمان زیادی نمی‌توانید از پاوربانک استفاده کنید. باتری‌های از جمله قطعاتی هستند که به مرور زمان مستهلک شده و درکنار کاهش ظرفیت، امکان خرابی و در شرایط حادتر نشتی و انفجار را خواهند داشت. اگر جزو افرادی هستید که از پاوربانک زیاد استفاده می‌کنید، حتما باید حین خرید از کیفیت باتری و طول عمر آن اطمینان حاصل کنید.

جهت بررسی و خرید و اطلاع از قیمت انواع پاوربانک اینجا کلیک کنید.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
    پیشنهادهای ویژه